Každého policajta schvaľovalo zastupiteľstvo, tí potom povoľovali aj tancovačky

Už tridsať rokov v hlavnom meste pracujú policajtky a policajti z mestskej polície. Avšak história obecných a mestských strážnikov je oveľa bohatšia. Pri príležitosti nášho okrúhleho výročia prinášame sériu článkov, videí a fotografií, ktoré mapujú najmä našu históriu, ale dnes načrieme aj do tej dávnejšej.
História mestských a obecných polícií začína už v Starovekom Ríme, kedy na vnútornú ochranu miest využívali ich obyvatelia mestské kohorty (Cohortes urbanae). Išlo o polovojenské zbory, pričom nepatrili pod légie – do vojska. Úloha mestských obranných zložek sa v čase menila a reflektovala aktuálne hrozby. Či už vnútorné alebo vonkajšie.
Z mladšej histórie môžeme vytiahnuť rok 1873, kedy vydávajú obecné zastupiteľstvá na území dnešného Slovenska nariadenia, ktoré riešia vznik a právomoci obecných strážnych služieb. Medzi dnes menej tradičné úlohy obecných policajtov bolo napríklad povoľovanie tanečných zábav, povoľovanie vstupu cudzích ľudí do mesta ale aj výkon súdnej moci.
Účastníci vzdelávacieho kurzu mestskej polície na nádvorí Bratislavského hradu. Foto: Súkromný archív Milana Kubáka
Po rozpade Rakúsko-Uhorska zostali mestské a obecné polície zachované naďalej. Avšak štát z obáv o bezpečnostnú situáciu v mestách, ktoré neuznávali Československú vládu, vytvoril z vojenských jednotiek četníkov a zadovážil si tak vlastný silový nástroj.
Dochované sú správy o zásahoch obecných polícii v spolupráci s četníkmi - napríklad v súvislosti s potlačením nepokojov pri generálnom štrajku v roku 1922. Štrajk sa týkal neúspešného kolektívneho vyjednávania robotníkov a nespokojnosti s priebehom pozemkovej reformy.
Formovanie obecných polícii v predvojnovom období
Obecných policajtov do ich funkcie volilo obecné zastupiteľstvo a to každého jednotlivo. Voľbu obecných strážnikov väčšinou sprevádzala búrlivá diskusia v zastupiteľstve. Podmienkou zvolenia do obecnej polície bolo občianstvo Československej republiky, bezúhonná minulosť, mravná zachovalosť a vek do štyridsať rokov. Služobný pomer bol stanovený na dobu jedného roka a vznikol zložením záväznej prísahy do rúk starostu. Prísaha znela: “Policajnú službu obecný strážnik je povinný s najväčšou usilovnosťou, svedomitosťou vždy vykonávať a záujem obce vždy nestranne hájiť.”
Prvý "Náukobeh samosprávnej stráže bezpečnostnej na Slovensku u Policajného Riaditeľstva v Bratislave od 15/X do 20/XII - 1930". Foto: Súkromný archív Milana Kubáka
Odborné vzdelávanie obecných policajtov sa začalo v roku 1930 v Bratislave. Kurz pre policajtov trval dva mesiace a po jeho úspešnom absolvovaní nasledovalo vymenovanie do funkcie obecného nadstrážnika.
Od roku 1938 museli obecní policajti viesť evidenciu priestupkov a spôsob ich vybavenia. V rovnakom roku bola vo viacerých mestách zavedená dopravná služba. Medzi úlohy obecných policajtov pribudla aj povinnosť zabezpečiť bezpečnú jazdu kočiarov a plynulý príjazd, výjazd a parkovanie s konským povozom na jarmokoch a mestských trhoch.
Legitimácia mestského policajta Jána Kubáka z Mestskej polície Nové Mesto nad Váhom. Foto: Súkromný archív Milana Kubáka
Až do februárového prevratu
Bezpečnosť v mestách a obciach prevzal pod svoje krídla Slovenský štát po svojom vzniku 14. marca 1939. Tie po novom spadali pod Ústredňu štátnej bezpečnosti, ktorej boli podriadené všetky mocensko-represívne aparáty štátu.
K zmene opäť došlo po vojne, kedy vláda Národného frontu Čechov a Slovákov riešila otázky bezpečnostnej služby, 17. apríla 1945 prijala návrh Hlavnej zásady výstavby nového bezpečnostného aparátu, ktorý nepočítal s četníkmi a ani s obecnými políciami. Tento deň sa zároveň považuje za vznik Zboru národnej bezpečnosti.
Šoférske skúšky na vozidle Tatra. Foto: Súkromný archív Milana Kubáka
Nádej zachovať obecnú políciu priniesli voľby v roku 1946, ktoré na našom území vyhrala Demokratická strana. Jedným z ich cieľov bolo zachovanie a posilnenie samospráv. Avšak po februárovom prevrate v roku 1948 úlohy obecných polícii prevzal nadobro Zbor národnej bezpečnosti. Mestskí a obecní policajti boli považovaní za buržoáziu a niektorí príslušníci skončili ako pomocní robotníci pri výstavbe ciest.
Účastníci kurzu pre mestských policajtov na výlete pri Pamätníku Generála Milana Rastislava Štefánika v Ivánke pri Dunaji. Foto: Súkromný archív Milana Kubáka
Tridsať rokov mestských a obecných polícii
Po nežnej revolúcii získali mestá a obce opäť možnosť zriadiť si vlastné poriadkové útvary, ktoré by zabezpečovali obecné veci verejného poriadku, ochranu životného prostredia, a plnenie úloh, ktoré vyplývali zo všeobecné záväzných predpisov miest a obcí. Legislatívny základ priniesol zákon 564/1991 Zb. - Zákon o obecnej polícii, ktorý definoval podmienky práce mestských a obecných polícií.
Po tridsiatich rokoch a mnohých novelizáciách je snaha na novo pripraviť zákon, ktorý by reflektoval potreby dnešnej doby. Viac sa o ňom môžete dozvedieť v diskusii náčelníka Mestskej polície Miroslava Antala s prezidentom Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Jánom Andrejkom.
Zdroje:
1 Milan Kubák, zástupca náčelníka Mestskej polície Nové Mesto nad Váhom, Krátka história obecnej polície v knihe Encyklopédia mestských a obecných polícií, Martin Korčok. 2022. Virvar. ISBN 978-80-89693-14-6
2 Mgr. Ján Andrejko, Phd. náčelník Mestskej polície Prešov, úvodné slovo v knihe Encyklopédia mestských a obecných polícií, Martin Korčok. 2022. Virvar. ISBN 978-80-89693-14-6
3 https://sk.wikipedia.org/wiki/Kohorta_(vojensk%C3%A1_jednotka)
Galéria: Historické fotografie obecných polícií 6.7.2022 08:15
Historické fotografie z 30. rokov minulého storočia zachytávajúce výcvik a prácu mestských policajtov na území Slovenska. Fotografie pochádzajú zo súkromného archívu Milana Kubáka, súčasneho zástupcu náčelníka Mestskej polície Nové Mesto nad Váhom.
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.