Orientačná ponuka

Facebook

Mestská polícia - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie


 
 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Činnosť polície

 

Používanie parkovacích preukazov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím

Parkovací preukaz
Vzhľadom k mnohým sťažnostiam na odstránenie motorového vozidla využívaného na prevoz osôb so zdravotným postihnutím Mestská polícia hl. m. SR Bratislavy upozorňuje vodičov takýchto vozidiel na dôsledné dodržiavanie ustanovení všeobecnej úpravy cestnej premávky v zmysle zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v platnom znení, resp. dopravných značiek, z ktorých vyplýva zákaz zastavenia a státia.
 

 
 

 Je potrebné si uvedomiť, že parkovací preukaz pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím vydaný v súlade s ustanovením 17 ods. 1 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení neoprávňuje parkovať na vyhradenom parkovacom mieste alebo na iných miestach, kde je zastavenie a státie zakázané.

Vodič vozidla s parkovacím preukazom je oprávnený v zmysle ustanovenia § 44 ods. 7 zákona č. 8/2009 Z. z. po nevyhnutne potrebný čas porušiť zákaz státia, nie však zákaz zastavenia a státia. Preto ustanovenia § 25 citovaného zákona, ktorý vymedzuje rad prípadov a miest, kde je zakázané zastavenie a státie, musí dodržať aj vodič vozidla s parkovacím preukazom pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím.

Výnimka oprávňujúca vodiča takéhoto vozidla  po nevyhnutne potrebný čas porušiť zákaz státia sa vzťahuje na zákaz státia v obytnej a pešej zóne podľa ustanovenia § 59 ods. 3 zákona č. 8/2009 Z. z., zákaz státia vyplývajúci z dopravných značiek B 33 (Zákaz státia), B 35 a B 36 (Zákaz státia v nepárnych dňoch a v párnych dňoch), IP 24a (Zóna s dopravným obmedzením), IP 27a (Pešia zóna), IP 28a (Obytná zóna), V 12a (Žltá kľukatá čiara), V 12c (Žltá prerušovaná čiara).

Použitie zákonnej výnimky pre vodičov takýchto vozidiel je viazané podľa ustanovenia § 17 ods. 6 zákona č. 447/2008 Z. z. na viditeľné umiestnenie parkovacieho preukazu  v prednej časti vozidla tak, aby bola predná časť parkovacieho preukazu jasne viditeľná na účely kontroly.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.11.2016 / 8.11.2016

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vybrali sme 

Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

Prihlásiť sa